Komediant (Der Teatermacher)

"Bruscon. Lichy aktor, szmirus właściwie, właściwie komediant.[...] Spektakl, którego Bruscon jest twórcą, to spektakl mierny, podrzędny, na poły amatorski. Ten, w którym uczestniczy jako bohater, jest spektaklem wybitnym, najwyższej próby. Zapiera dech artystyczną precyzją Bernharda, Axera, Łomnickiego. Ale gorzkie słowa Bruscona dotyczą obu spektakli, dotyczą teatru w ogóle."
Wanda Zwinogrodzka, Gazeta Wyborcza, 13.06.1990

"Jest to spotkanie na szczycie. Spotkanie mistrzów. Wspaniały tekst nieżyjącego już austriackiego pisarza Thomasa Bernharda, sprawiający frajdę już w czytaniu i pozwalający przeczuć wielką rolę, wziął na warsztat Erwin Axer, który po latach nieobecności w "swoim" teatrze, zdecydował się wyreżyserować "Komedianta" na Mokotowskiej.[...] Główną rolę powierzył reżyser Tadeuszowi Łomnickiemu. I dla niego jest to powrót na scenę, na której święcił niegdyś wielkie triumfy.[...] Te trzy godziny, w czasie których nie schodzi ze sceny, prowadząc praktycznie jeden wielki monolog, można zaliczyć do największych osiągnięć polskiego teatru."
Ewa Zielińska, Kurier Polski, 25.06.1990

"Łomnicki jest [...] wirtuozem; imponuje jego rewelacyjna, brawurowa forma, jaką niezmiennie utrzymuje, ogromna wyobraźnia, z jaką buduje swą rolę, mistrzowskie operowanie głosem.[...] Pośród innych aktorów małe arcydziełko w roli właściciela gospody stwarza Krzysztof Kowalewski - niewiele mówi, natomiast przez dziesiątki minut słucha na scenie tyrad Bruscona, słucha i ... nic z nich nie rozumie. Jest w tym rewelacyjny!"
Lucjan Kydryński, Przekrój, 08.07.1990

"Grand Prix 31 Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymał Tadeusz Łomnicki za główną rolę w sztuce Thomasa Bernharda "Komediant" w Teatrze Współczesnym w Warszawie."
Głos wielkopolski, 13.05.1991

Galeria

  • Tadeusz Łomnicki (Bruscon)<br/> fot. Andrzej Krynicki
  • scena zbiorowa<br/> fot. Andrzej Krynicki
  • Tadeusz Łomnicki (Bruscon), Grzegorz Wons (Ferruccio) Zofia Saretok (Pani Bruscon), Małgorzata Rudzka (Sara)<br/> fot. Andrzej Krynicki
  • Tadeusz Łomnicki (Bruscon)<br/> fot. Andrzej Krynicki
  • Tadeusz Łomnicki (Bruscon), Krzysztof Kowalewski (Właściciel Gospody)<br/> fot. Andrzej Krynicki
  • Tadeusz Łomnicki (Bruscon)<br/> fot. Andrzej Krynicki
Deklaracja dostępności