Nasze miasto (Our town)

Projekt: Andrzej Pągowski

"Leon Schiller, przygotowując w roku 1938 polską prapremierę "Naszego miasta" Thorntona Wildera, kładł nacisk na mistyczną stronę sztuki, szukał w niej tajemnicy życia pozagrobowego. Dwadzieścia lat później, we Współczesnym, uczeń Schillera Erwin Axer pragnął dotknąć raczej tajemnicy życia doczesnego. Jeśli szukać podobnie lapidarnego określenia tematu kolejnej inscenizacji utworu - na tej samej scenie, czterdzieści lat później, podpisanej przez ucznia i spadkobiercę Axera Macieja Englerta - to pewnie trzeba by powiedzieć coś o tajemnicy przemijania, o ludzkich złudzeniach, tak przecież ulotnych, gdy z kosmicznej perspektywy spojrzy się na krzątaninę w jednym z milionów "naszych miast" i osad. O nieodwracalności niczego w życiu i o wieczności jako wyjętej z czasu poczekalni, gdzie wszystkie nasze dzienne sprawy obojętnieją do nieskończoności.

Przemijaniu poświęcona była już parę miesięcy temu inna sztuka Wildera przygotowana przez Englerta: "Długi obiad świąteczny"; "Nasze miasto" dźwięczy podobnym tonem stoickiej melancholii, choć odautorskie memento jest tu nie tak dyskretne, raczej dobitne (zapewne dzięki osobowości scenicznej Zbigniewa Zapasiewicza), dominującego w roli reżysera-demiurga nad całym tym światem). Może nieco drażnić wolny, uroczysty tok przedstawienia; swoista celebra poczciwego życia Grovers Corners, aż prosząca się o najdelikatniejszy choćby cudzysłów. Nic się na to jednak nie poradzi; taki właśnie, solenny i celebrowany jest dzisiejszy Współczesny."
(js), Polityka, 23.05.1998

 

Galeria

  • Marta Lipińska (Julia Gibbs), Zofia Kucówna (Myrtle Webb)<br/> fot. Michał Englert
  • scena zbiorowa<br/> fot. Michał Englert
  • Zbigniew Zapasiewicz (Reżyser)<br/> fot. Michał Englert
  • Zbigniew Suszyński (George), Józef Konieczny (Redaktor Webb), Kinga Tabor (Emilka Webb)<br/> fot. Michał Englert
  • Krzysztof Stelmaszyk (Policjant Warren), Jan Pęczek (Howie Newson, mleczarz), Piotr Adamczyk (Joe Crowell, roznosiciel gazet)<br/> fot. Michał Englert
  • Zbigniew Suszyński (George Gibbs), Kinga Tabor (Emilka Webb)<br/> fot. Michał Englert
  • scena zbiorowa<br/> fot. Michał Englert
  • Zbigniew Zapasiewicz (Reżyser), Kinga Tabor (Emilka), Zbigniew Suszyński (George)<br/> fot. Michał Englert
Deklaracja dostępności