Lepiej już było... (Welfarewell)

Opis

  Esmeralda Quipp była aktorka szekspirowska na emeryturze, bardzo skromnej emeryturze, nie dość, że traci ukochanego kota, to również dach nad głową. Jako osoba niekonwencjonalna i bardzo zdesperowana usiłuje w niebanalny sposób rozwiązać swoje problemy.        

       W staraniach o przetrwanie uroczej starszej pani bardzo się przydają  aktorskie umiejętności, poczucie humoru, optymizm i empatia. Śledzimy jej zabiegi - rodem z komedii gangsterskich -  z podziwem i rozbawieniem, co nie przeszkadza nam zadumać się nad smutnym losem wielu samotnych, niedofinansowanych, ale mniej sprytnych życiowo emerytek.
W roli Esmeraldy Quipp – Marta Lipińska.

PRZEDSTAWIENIE TRWA 2 GODZ.  15 MIN. w tym 1 PRZERWA

Rekomendowany dla Widzów od lat 12.

***
Fragmenty utworów Wiliama Szekspira w przekładach Józefa Paszkowskiego,   Leona Ulricha i Macieja Słomczyńskiego


Premiera

 • Polska prapremiera: 15.10.2016 r.
 • Autorka


  • PISANIE NIE JEST MOIM ZAJĘCIEM,  PISANIE TO JA, TO POWIETRZE KTÓRYM ODDYCHAM.
   Cat Delaney 

   Pamela (Cat) Delaney urodziła się 9 lipca, wiele lat temu, w Long Eaton w Anglii. Od urodzenia w jej żyłach wraz z krwią płynie teatr. Pisze, reżyseruje, gra, projektuje kostiumy i scenografię. W Stratford, w prowincji Ontario w Kanadzie, gdzie przez wiele lat mieszkała, była dyrektorem artystycznym i producentem niezależnej grupy teatralnej Post Script Productions.
   Jest również (jako Pamela Snow) autorką książki „Shylock’s Last Stand” traktującej o skandalach w kanadyjskich teatrach .
   Poza tekstami teatralnymi, Cat pisze wiersze, scenariusze oraz artykuły dla wielu kanadyjskich czasopism różnych branż.
   W latach 80 i 90 XX wieku była agentką i menagerką kierowców wyścigowych Formuły Atlantic, Formuły 1 oraz IndyCar. W tym charakterze odwiedziła niemal każde miejsce na Ziemi a z wieloma kierowcami przyjaźni się do dzisiaj.

   Cat uwielbia dobrą kuchnię. Sama była właścicielką dwóch restauracji i planuje wydanie książki z przepisami kucharskimi swojej prababci Lucy Noster Andrew Stone- Irlandki z charakterem.

   Wrażliwa na problemy społeczne, przekonana, że na całym świecie życie emeryta nie jest łatwe, napisała sztukę „Welfarewell” która w 2009 roku zwyciężyła prestiżowy konkurs Samuel French Canadian Playwriting Competition.  Jej dwie inne sztuki „Beggar’s Dream” i „The Death Of Honour” również były nagradzane, podobnie jak jeden z jej wierszy „Saint of Springtime”.

   Włada kilkoma językami. Umie kląć po gaelicku i łacinie. Uwielbia literaturę, muzykę, filmy, psy i koty. Jej futrzana rodzina składa się z Fiony (owczarka collie), suczki Skye i pięciu kotów o wdzięcznych imionach: Willow, Jack Sparrow, Salonge, Esmée i Smudge. Po latach spędzonych w podróżach, życiu na walizkach w wielu miejscach świata, Cat osiadła w Nowej Szkocji w Kanadzie.

   Cat Delaney jest członkiem The Playwrights of Canada oraz Playwrights Atlantic Resource Centre.

 • Teaser


  • Realizacja: Daku Press

 • Trailer


  • Realizacja: Daku Press

Deklaracja dostępności