100. rocznica urodzin Zofii Mrozowskiej

24 sierpnia mija 100. rocznica urodzin Zofii Mrozowskiej.

Wybitna aktorka w latach 1949 – 1983  grała w naszym Teatrze , zachwycała zarówno w wielkiej klasyce jak i w repertuarze współczesnym.  

W pamięci widzów i historii polskiego teatru zapisały się niezapomniane tytułowe role w „Ifigenii w Taurydzie” Goethego i  „Marii Stuart” Schillera oraz wiele innych wyjątkowych kreacji, wśród nich : Masza w „Trzech siostrach” Czechowa, Marta w „Lecie” Bonda.

Obdarzona szlachetną urodą, pozornie krucha, dysponowała niezwykłą siłą wyrazu, świadomie sterowaną ekspresją. O Jej Maszy pisała Leonia Jabłonkówna: „To skondensowana gwałtowność uczuć trzymanych na wodzy przez żelazną wolę i dyscyplinę. ”  Andrzej Wirth, recenzując „Ifigenię w Taurydzie” pisał o Jej roli: „…Mrozowska fascynuje (…) Jej gesty poddane są nadrzędnej zasadzie stylu. Nie ma tu nic przypadkowego (…) Gest wynika z tonacji, z kryształowego jedenastozgłoskowca, tonacja zaś narzuca ekspresję całej postaci, pochylenie ciała do przodu, szeroki wyrzut ręki.” Takich zachwytów nad kreacjami scenicznymi Zofii Mrozowskiej zachowało się dużo, dużo więcej; Zofia Mrozowska  zajmuje w historii teatru polskiego  należne Jej  miejsce.

Zofia Mrozowska jako Ifigenia,
Zofia Mrozowska jako Ifigenia, "Ifigenia w Taurydzie" 1961
Zofia Mrozowska jako Masza
Zofia Mrozowska jako Masza "Trzy siostry" 1963 fot. Edward Hartwig
Zofia Mrozowska  jako Maria Stuart, królowa Szkocji,
Zofia Mrozowska jako Maria Stuart, królowa Szkocji, "Maria Stuart" 1969r. fot. Edward Hartwig
Zofia Mrozowska  jako Marta,
Zofia Mrozowska jako Marta, "Lato" 1982 r. fot. Andrzej Krynicki
Deklaracja dostępności